NESCAC Spring All-Academic Selections Announced

483 Spring Student-Athletes Receive Honors

HADLEY, Mass. – The New England Small College Athletic Conference announced its 2010 Spring All-Academic selections today, with 483 student-athletes that participated in a spring sport earning All-Academic recognition. To be honored, a student-athlete must have reached junior academic standing and be a varsity letter winner with a cumulative grade point average of at least 3.35.  A transfer student must have completed one year of study at the institution.

Of the 483 student-athletes that earned Spring All-Academic honors, 167 individuals, roughly 35 percent, received All-Academic recognition last spring. An impressive 80 members of the All-Academic squad also garnered NESCAC All-Conference accolades this past season, while 45 of the 100 individuals on the Spring All-Sportsmanship team also earned All-Academic honors.

Eleven student-athletes individuals were named to the All-Conference, All-Sportsmanship, and All-Academic NESCAC teams this season. The honorees were Amherst senior Hoiwan Cheung (Hanover, N.H.), and junior Carlissa King (Bayside, N.Y.), Bates junior Dana Lindauer (Needham, Mass.), Bowdoin seniors Brett Davis (Larchmont, N.Y.) and Julia Jacobs (Ridgewood, N.J.) along with junior Russell Halliday (Sudbury, Mass.), Colby senior Amanda Burgess (Auburn, Maine), Middlebury senior Mike Waters (Bedford, Mass.), Trinity senior Ryan Flynn (Southborough, Mass.), Tufts senior Meghan McCooey (Cumberland, R.I.), and Williams senior Nick Lebedoff (Minneapolis, Minn.).

Notable members of the 2010 Spring All-Academic team include Tufts juniors D.J. Hessler (Monkton, Md.) and Julia Browne (Old Brookville, N.Y.) along with Bowdoin senior James Neely (Quincy, Mass.) and Williams senior Grace Baljon (Ponte Vedra Beach, Fla.). Hessler was chosen as the 2010 NESCAC Men’s Lacrosse Player of the Year and was part of a Jumbo squad that posted a program-record 20 wins (20-1) and won their first-ever NESCAC and NCAA championships in May. Hessler also broke the single-season scoring mark at Tufts which he set last season with 91 points (37-54). He was also chosen as the Most Oustanding Performer of the NCAA Men’s Lacrosse Championship.

Browne came away as the NESCAC Women’s Tennis Player of the Year for the second-straight season and won the 2010 NCAA Women’s Tennis Singles Championship over Baljon of Williams. During her title run, Browne won 61 games while only dropping 21. She was also chosen by the Intercollegiate Tennis Association (ITA) as the Arthur Ashe Jr. Award for Leadership and Sportsmanship. Browne and her doubles partner, senior Meghan McCooey, reached the semifinals of the doubles championship. Baljon was honored as the NESCAC Senior Sportswoman of the Year and was recently named the ITA Co-National Senior Player of the Year.

Neely earned the NESCAC Men’s Tennis Clarence Chaffee Sportsmanship Award. The Clarence Chaffee Award is given annually to the individual who best combined and displayed a high standard of tennis coupled with the highest level of sportsmanship. A former ITA Arthur Ashe Sportsmanship Award winner and member of the NESCAC All-Sportsmanship Team in 2008 and 2009 and the All-Academic squads in 2009 and again in 2010, Neely graduated from Bowdoin this spring at the top of his class having competed at the highest level in tennis.

Twenty individuals among the NESCAC Spring All-Academic selections won an NCAA championship this May with their respective team. Five individuals from the national champion Middlebury men’s tennis team were recognized as All-Academic. Tufts had four members of its NCAA Men’s Lacrosse champion squad among the honorees, as the Jumbos won their first-ever NCAA title in any sport. Williams had 11 individuals combined between their women’s rowing and tennis championship teams. The Ephs claimed their fifth consecutive NCAA rowing crown and sixth overall this past weekend, while their women’s tennis title is the third in a row for the program.

Founded in 1971, the New England Small College Athletic Conference (NESCAC) consists of 11 liberal arts colleges and has consistently reflected its commitment to the values of athletics and academic achievement. The member colleges of the conference are Amherst College, Bates College, Bowdoin College, Colby College, Connecticut College, Hamilton College, Middlebury College, Trinity College, Tufts University, Wesleyan University, and Williams College.  For more information on the NESCAC, visit www.nescac.com.

Amherst  |  Bates  |  Bowdoin  |  Colby  |  Connecticut College  |  Hamilton 
  Middlebury  |  Trinity  |  Tufts  |  Wesleyan  |  Williams

 

2010 NESCAC Spring All-Academic

Amherst            
Robert Abbey Men’s Tennis Sr. San Francisco, Calif.
Mimi Bell Women’s Tennis Jr. Cleveland, Ohio
Brittany Berckes Women’s Tennis Sr. Secaucus, N.J.
Teddy Blank Baseball Sr. Waban, Mass.
Natasha Brown Women’s Tennis Jr. Woodland Hills, Calif.
Kit Callahan  Men’s Outdoor Track & Field  Sr.  Evanston, Ill.
Nigel Carr Men’s Lacrosse Sr. Yarmouth, Maine
Alex Chang-Graham Softball Sr. San Carlos, Calif.
Hoiwan Cheung  Women’s Outdoor Track & Field    
Sr.  Hanover, N.H.
Alex Coburn Baseball Jr. Brookline, Mass.
Travis Cohoon  Men’s Outdoor Track & Field  Jr.  Rolling Hills Estates, Calif.
Caroline Darmody  Women’s Outdoor Track & Field  Sr.  Coral Gables, Fla.
Rob Denious Men’s Lacrosse Sr. Bloomfield Hills, Mich.
Sean Doerfler Men’s Tennis Jr. Douglaston, N.Y.
Michael Dolmatch  Men’s Outdoor Track & Field  Jr.  New York, N.Y.
Nick Edwards Men’s Lacrosse Jr. Greenwich, Conn.
Bryce Einhorn Baseball Jr. Scarsdale, N.Y.
Danielle Erb Women’s Tennis Jr. Thousand Oaks, Calif.
Jose Espinosa Baseball Jr. Ridgefield, Conn.
Carlyle Eubank  Men’s Outdoor Track & Field  Sr.  Santa Ynez, Calif.
Sophie Galleher  Women’s Outdoor Track & Field  Sr.  Denver, Colo.
Max Gumport Men’s Tennis Jr. Summit, N.J.
Alex Gumport Men’s Tennis Jr. Summit, N.J.
Eric Holaday  Men’s Outdoor Track & Field  Sr.  Moorestown, N.J.
Parker Holcomb Men’s Lacrosse Jr. Dallas, Texas
Alex Kaufman Men’s Tennis Sr. Woodside, Calif.
Jeff Keenan Baseball Jr. West Hartford, Conn.
Pierce Kelley Men’s Outdoor Track & Field Jr. Easthampton, N.Y.
Katie Kervick Softball Jr. Windsor Locks, Conn.
Dan Kim Men’s Tennis Sr. Springfield, Mo.
Jennifer Kim Women’s Tennis Jr. Springfield, Mo.
Carlissa King Women’s Tennis Jr. Bayside, N.Y.
Laken King Women’s Tennis Jr. Bayside, N.Y.
Ben Klein  Men’s Outdoor Track & Field  Sr.  Montclair, N.J.
Catherine Knuff  Women’s Outdoor Track & Field  Sr.  Fairfield, Conn.
Moritz Koenig Men’s Tennis Jr. Hamburg, Germany
Will Lawton Baseball Sr. Newton, Mass.
Sean Legister  Men’s Outdoor Track & Field  Jr.  Ossining, N.Y.
Matt Levine Men’s Lacrosse Jr. Niskayuna, N.Y.
Scott London Men’s Tennis Sr. Chevy Chase, Md.
Gabe Mann Men’s Lacrosse Jr. Denver, Colo.
Christina Martinez Women’s Tennis Sr. Coral Gables, Fla.
Jillian Masi Softball Jr. Stamford, Conn.
Gigi Maturo Women’s Lacrosse Jr. Ann Arbor, Mich.
John McGrail  Men’s Outdoor Track & Field  Jr.  Arlington, Va.
Max McKenna Baseball Jr. Lexington, Mass.
Brian Merrigan Baseball Jr. Holbrook, Mass.
Tommy Moore  Men’s Outdoor Track & Field  Jr.  Marlborough, Mass.
Emily Neill Softball Sr. Kentfield, Calif.
Jennifer Ouyang Women’s Tennis Sr. Pasadena, Calif.
Zoe Pagonis  Women’s Outdoor Track & Field  Jr.  Westminster, Md.
Keith Pendergrass  Men’s Outdoor Track & Field  Sr.  Greenwich, Conn.
Taylor Perkins Men’s Outdoor Track & Field Jr. Chester, N.J.
Sam Presnal Softball Jr. Belchertown, Mass.
Mary Doris Reggie  Women’s Outdoor Track & Field  Sr.  Crowley, La.
Jennifer Rybak  Women’s Outdoor Track & Field  Sr.  Clifton Park, N.Y.
Kathleen Scheld Women’s Lacrosse Sr. Yorktown Heights, N.Y.
Jack Seaver  Men’s Outdoor Track & Field  Jr.  New Canaan, Conn.
Tony Sheng Men’s Tennis Jr. Aurora, Ill.
Jimmy Swanson  Men’s Outdoor Track & Field  Sr.  New Orleans, La.
Tyler Tory-Murphy Women’s Lacrosse Sr. Sea Cliff, N.Y.
Thebe Tsatsimpe  Men’s Outdoor Track & Field  Jr.   Johannesburg, South Africa
Jackie Tyler Softball Sr. Ridgewood, N.J.
Hannah Walker Women’s Lacrosse Sr. Greenwich, Conn.
Susan Wasserman  Women’s Outdoor Track & Field  Jr.  Brooklyn, N.Y.
Jill Wexler Women’s Tennis Sr. Beverly, Mass.
Charlotte Wilinsky Women’s Tennis Jr. Florence, Mass.
       
Bates    
Katie Bash Women’s Outdoor Track & Field Sr. Wallingford, Pa.
Maxwell Berger Men’s Tennis Sr. Concord, N.H.
Tristan Black-Ingersoll Men’s Outdoor Track & Field Jr. Concord, N.H.
Chloe Bourne Women’s Outdoor Track & Field Jr. Litchfield, Conn.
Doug Brecher Men's Outdoor Track & Field Sr. Waban, Mass.
Carlos Castro Men’s Outdoor Track & Field  Sr. Mexico City, Mexico
Harry Chung Men’s Rowing Jr. Naperville, Ill.
Nicolas DeFrancis Men’s Outdoor Track & Field  Sr. Norwich, Vt.
Devin Dilts Men’s Outdoor Track & Field  Jr. Roscoe, Ill.
Molly Dilworth Women’s Lacrosse Sr. Yarmouth, Maine
Danica Doroski Women’s Rowing Sr. Wayne, Pa.
Katelyn Drake Women’s Lacrosse Sr. Hudson, Ohio
Vantiel Elizabeth Duncan    
Women’s Outdoor Track & Field Sr. Topsham, Maine
Sara Ellen Godek Women’s Outdoor Track & Field Jr. Gilford, N.H.
Lily Gordon Women’s Outdoor Track & Field Sr. Scarsdale, N.Y.
James Grant Men’s Rowing Sr. Chevy Chase, Md.
Jean Gulliver Women’s Tennis Sr. Falmouth, Maine
Peter Gurney Men’s Outdoor Track & Field  Jr. Arlington, Va.
Ryan Heide Baseball Jr. Medfield, Mass.
Emily Howe Women’s Lacrosse Jr. Carlisle, Mass.
Haynes Johnston Men’s Lacrosse Sr. Pelham Manor, N.Y.
Glenn Kelly Men’s Rowing Sr. Chevy Chase, Md.
Jennifer Krupski Women’s Outdoor Track & Field Jr. Foxborough, Mass.
Dan LaFontaine Men’s Rowing Sr. Concord, N.H.
Melanie Leard Women’s Outdoor Track & Field Jr. Bantam, Conn.
Dana Lindauer Women’s Outdoor Track & Field Jr. Needham, Mass.
Josh Linscott Baseball Sr. Portland, Maine
Ryan Mannelly Men’s Tennis Sr. New Canaan, Conn.
Jean McIntyre Softball Sr. Marshfield, Mass.
Cody Newman Men’s Lacrosse Jr. Montclair, N.J.
Ellen Patterson Women’s Rowing Jr. St. Louis Park, Minn.
Ngoc Pham Women’s Outdoor Track & Field Sr. Sharon, Mass.
Molly Radis Women’s Lacrosse Sr. Peaks Island, Maine
Michael Reiss Men’s Tennis Sr. Rockville Centre, N.Y.
Hannah Richardson Women’s Rowing Jr. Concord, Mass.
Nicholas Sampson Men’s Lacrosse Sr. Yarmouth, Maine
Jacob Simon Baseball Jr. Waterford, Conn.
Griffin Stabler Men’s Outdoor Track & Field  Sr. Keene, N.H.
Luke Strathmann Men’s Lacrosse Sr. Newtown Square, Pa.
Benjamin Taska Men’s Outdoor Track & Field  Jr. Lowell, Vt.
Lindsay Thomson Women’s Rowing Sr. West Hartford, Conn.
Luke Wamboldt Baseball Jr. Sunderland, Mass.
Emma White Women’s Rowing Jr. Bainbridge Island, Wash.
       
Bowdoin    
Tyler Anderson Men's Tennis Sr. Norwich, Vt.
Henry Andrews Men's Lacrosse Sr. Owings Mills, Md. 
Christina Argueta Women's Outdoor Track & Field Jr. New York, N.Y.
Becca Austin Women's Lacrosse Sr. East Millinocket, Maine
Caitlin Beach Sailing Sr. Livermore, Calif.
Courtney Bell Women's Outdoor Track & Field Sr. Needham, Mass.
James Bingham Men's Outdoor Track & Field Sr. Seattle, Wash.
Peters Braunohler Men's Lacrosse Jr. Washington, D.C.
Robert Burkhardt Men's Lacrosse Jr. St. Louis, Mo.
Will Cabana Men's Outdoor Track & Field Jr. South Portland, Maine
Laurel Clark Softball Sr. Durham, Conn.
Jonas Crimm Men's Outdoor Track & Field Sr. Philadelphia, Pa.
Kristina Dahmann Women's Outdoor Track & Field Sr. Alexandria, Va.
Brett Davis Women's Tennis Sr. Larchmont, N.Y.
Evan Farley Baseball Jr. Hampden, Maine
Wesley Fleuchaus Sailing Jr. Alexandria, Va.
Luke Flinn Baseball Sr. New York, N.Y.
Russell Halliday Men's Lacrosse Jr. Sudbury, Mass.
Dennis Hatch Sailing Jr. Plainville, Mass.
Colman Hatton Men's Outdoor Track & Field Sr. Cape Elizabeth, Maine
Colin Hay Men's Outdoor Track & Field Sr. Winslow, Maine
Laura Heyl Sailing Sr. Brandenton, Fla.
Daniel Hicks Baseball Jr. New York, N.Y.
Lindsay Hodge Women's Outdoor Track & Field Sr. London, England
Julia Jacobs Softball Sr. Ridgewood, N.J.
Gregory Kamford Men's Lacrosse Jr. Darien, Conn.
Grace Kerr Women's Outdoor Track & Field Jr. South Hamilton, Mass.
Matt Knise Men's Tennis Sr. McLean, Va.
Van Krueger Men's Lacrosse Sr. St. Louis, Mo.
Bryce Lednar Sailing Jr. Fairpoint, N.Y.
Sarah Lord Women's Outdoor Track & Field Sr. Shrewsbury, Mass.
Shavonne Lord Softball Sr. Shrewsbury, Mass.
Jake McCampbell Men's Lacrosse Jr. Medfield, Mass.
Taylor MacCormack Women's Lacrosse Sr. Yarmouth, Maine
Megan McFarland Women's Lacrosse Jr. Haverford, Pa.
Abbie Mitchell Women's Lacrosse Sr. Baltimore, Md.
Jamie Neely Men's Tennis Sr. Quincy, Mass.
Molly Nestor Softball Jr. Duxbury, Mass.
Laura Newcomb Women's Outdoor Track & Field Jr. Cranford, N.J.
Ingrid Oelschlager Women's Lacrosse Jr. Roanoke, Va.
Scott Ogden Baseball Sr. Monmouth, Maine
Joe Pace Baseball Sr. Newburyport, Mass.
Jamie Paul Softball Sr. Brooklyn, N.Y.
Hannah Peckler Women's Outdoor Track & Field Jr. Olympia, Wash.
Liz Pedowitz Women's Tennis Sr. Briarcliff, N.Y.
Luke Potter Baseball Sr. Lewiston, Maine
Dana Riker Women's Outdoor Track & Field Sr. Cape Elizabeth, Maine
Jordan Termine Men's Outdoor Track & Field Sr. Old Saybrook, Conn.
Steve Thomas Men's Lacrosse Sr. Lutherville, Md.
Elizabeth Wilcosky Women's Outdoor Track & Field Sr. Chapel Hill, N.C.
Charlotte Williams Sailing Sr. Summit, N.J.
       
Colby    
Beth Bartley Women’s Outdoor Track & Field Sr. Greenville, Maine
Hilana Bernheimer Women’s Tennis Sr. Newton, Mass.
Mike Bienkowski Men’s Outdoor Track & Field Sr. Lexington, Mass.
Alex Boches Men’s Lacrosse Jr. Beverly, Mass.
James Bowe Men’s Outdoor Track & Field Jr. Chevy Chase, Md.
James Brady Men’s Lacrosse Sr. East Walpole, Mass.
Fiona Braslau Women’s Rowing Sr. Paris, France
Will Brewer Men’s Rowing Jr. Dallas, Texas
Jasmine Bruno Women’s Rowing Sr. Jonesport, Maine
Amanda Burgess Women’s Outdoor Track & Field Sr. Auburn, Maine
Lexi Crook Women’s Lacrosse Jr. South Burlington, Vt.
Tara Davidson Women’s Tennis Sr. Concord, Mass.
Ruth Doherty Women’s Rowing Sr. Annapolis, Md.
Christine Gillespie Softball Sr. North Andover, Mass.
Devyn Graham Women’s Rowing Jr. Phoenixsville, Pa.
Katrina Gravel Women’s Outdoor Track & Field Sr. Peabody, Mass.
Chris Healy Men’s Lacrosse Jr. New Canaan, Conn.
Lis Henderson Women’s Rowing Jr. Avon By The Sea, N.J.
Andrew Joselow Men’s Rowing Jr. North Hampton, N.H.
Kenneth Kaufman Baseball Sr. Lexington, Mass.
John LaMantia Baseball Sr. Gates Mills, Ohio
Emma Linhard Women’s Outdoor Track & Field Jr. Brunswick, Maine
David Lowe Men’s Outdoor Track & Field Jr. Acton, Mass.
Nora McCall Women’s Outdoor Track & Field Jr. Silver Spring, Md.
Jessica Mullaney Women’s Outdoor Track & Field Jr. Higganum, Conn.
Devon Rook Men’s Outdoor Track & Field Sr. Washington, D.C.
Barbara Santos Softball Jr. Topsfield, Mass.
Jordan Schoonover Women’s Outdoor Track & Field Sr. Los Alamos, N.M.
Brittany Tasi Softball Sr. Shelton, Conn.
Brittany Tschaen Women’s Outdoor Track & Field Jr. Holmdel, N.J.
       
Connecticut College    
Kelly Arabia Sailing Sr. Braintree, Mass.
Wells Bacon Sailing Jr. Mount Desert, Maine
Phoebe Bakanas Women’s Water Polo Sr. Redding, Conn.
Sarah Brigandi Women’s Rowing Sr. Winthrop, Mass.
Devon Butler Women’s Outdoor Track & Field Sr. New London, Conn.
Ellen Cavanaugh Women’s Outoor Track & Field Sr. Cheshire, Conn.
Christy Clothier Sailing Sr. Newtown Square, Pa.
Pete Crisafulli Men’s Lacrosse Sr. Garden City, N.Y.
Kristen Dirmaier Women’s Lacrosse Sr. South Burlington, Vt.
Sean Driscoll Men’s Lacrosse Sr. Peabody, Mass.
Janan Evans-Wilent Women’s Rowing Jr. Ithaca, N.Y.
Haley Goodwill Women’s Outdoor Track & Field Jr. Marlborough, Conn.
Ryan Hayes Men’s Lacrosse Jr. Darien, Conn. 
Tommy Howd Men’s Outdoor Track & Field Jr. Sudbury, Mass.
Rachel Jacobsen Women’s Outdoor Track & Field Jr. Allendale, N.J.
Jordan Kohnstam Women’s Water Polo Sr. Portland, Conn.
Iraz Korezlioglu Sailing  Jr. Istanbul, Turkey
Mickey Lenzi Men’s Outdoor Track & Field Sr. Hauppauge, N.Y.
Mae Lortie Sailing Jr. Brunswick, Maine
Mike Marshall Sailing Jr. Jamestown, R.I. 
Katherine Nadelberg Women’s Outdoor Track & Field Jr. New Providence, N.J.
Will Nichols Men’s Rowing Jr. Olga, Wash.
Joann O'Brien Women’s Outdoor Track & Field Jr. Plymouth, Mass.
Melanie Poole Women’s Outdoor Track &  Field Jr. Middlefield, Conn.
Trevor Prophet Men’s Tennis Jr. Nashua,  N.H.
Will Schumann Men’s Lacrosse Sr. East Hampton, N.Y.
Maggie Shea Sailing Jr. Wilmette, Ill. 
Cookie Smith Women’s Lacrosse Sr. Framingham, Mass.
Matt Sterett Sailing Sr. Corpus Christi, Texas
Kelsey Taylor Women’s Outdoor Track & Field Jr. East Hampton, Conn.
Margaret Thayer Women’s Outdoor Track & Field Sr. Littleton, Colo.
Jessica Truelove Women’s Rowing  Jr. Bethlehem, Conn.
Kylee Yam Women’s Lacrosse Sr. Longmeadow, Mass.
       
Hamilton    
Deb Barany Women’s Tennis Jr. Falcon Heights, Minn.
Mark Breazzano Men’s Outdoor Track & Field Sr. Manlius, N.Y.
Joe Buicko Baseball Jr. Altamont, N.Y.
Jeff Cardoni Men’s Rowing Jr. Kensington, N.H.
Lizzie Collins Women’s Rowing Sr. Newport Beach, Calif.
Ricki Feldman Women’s Rowing Sr. Wappingers Falls, N.Y.
Mandy Hyne Softball Jr. Bloomfield, Conn.
Christine Raia Women’s Rowing Sr. Montville, N.J.
Liz Reid Softball Jr. Amherst, N.Y.
Dan Rudel Men’s Rowing Sr. Metuchen, N.J.
Kendall Scott Women’s Rowing Sr. Seattle, Wash.
Leigh Sherrow Softball Jr. Hauppauge, N.Y.
Erin West Women’s Outdoor Track & Field Jr. Anchorage, Alaska
Danica Wuelfing Women’s Outdoor Track & Field Sr. Sarasota, Fla.
       
Middlebury    
Allie Astolfi Women's Outdoor Track & Field Jr. Merrimack, N.H.
Jeff Begin Men’s Lacrosse Sr. Ipswich, Mass.
Kelsey Chisholm Softball Jr. Lynnfield, Mass.
Cailey Condit Women's Outdoor Track & Field Jr. Leverett, Mass.
Andrew Conner Men’s Lacrosse Jr. Alexandria, Va.
Geena Constantin Softball Jr. Pelham, N.H.
Laura Dalton Women's Outdoor Track & Field Sr. Simsbury, Conn.
Ryan Deane Men’s Lacrosse Jr. Grosse Pte., Mich.
Adam Dede Men's Outdoor Track & Field Jr. West Chester, Ohio
Anjuli Demers Women's Outdoor Track & Field Sr. Dracut, Mass.
Sophie Dorot Softball Sr. Potomac, Md.
Mark Esposito Men's Outdoor Track & Field Jr. Cazenovia, Pa.
Elizabeth Faust Women's Outdoor Track & Field Jr. Upper Saddle River, N.J.
Addison Godine Men's Outdoor Track & Field Jr. Milton, Mass.
Whitney Hanson Women’s Tennis Jr. Wayne, Pa.
Dana Heritage Women’s Lacrosse Sr. Cheshire, Conn.
Peter Hoffman Men's Outdoor Track & Field Sr. Rochester, Minn.
Corinne Hundt Men's Outdoor Track & Field Jr. Warren, N.J.
Patrick Knise Men’s Tennis Jr. McLean, Va.
Matt Lowes Baseball Sr. Houston, Texas
Katy Magill Women's Outdoor Track & Field Jr. Boxford, Mass.
Kristin Maletsky Softball Jr. Kinnelon, N.J.
Mike Malhame Men’s Tennis Jr. Douglaston, N.Y.
Megan Margel Softball Jr. Ridgewood, N.J.
Chris Mason Men’s Tennis Sr. Owings Mills, Md.
Ali McAnaney Softball Jr. Northbrook, Ill.
Maddie Niemi Women's Outdoor Track & Field Jr. Atlanta, Ga.
Andrew Peters Men’s Tennis Jr. Baltimore, Md.
Nick Plugis Men's Outdoor Track & Field Jr. Bedford, Mass.
Kaity Potak Women's Outdoor Track & Field Jr. Jefferson, N.Y.
Kasey Rischmann Women’s Lacrosse Sr. Darien, Conn.
Kaitlyn Saldanha Women's Outdoor Track & Field Jr. Scarborough, Maine
Charlie Schopp Men’s Lacrosse Sr. Sheffield, Mass.
Scooter Scott Baseball Jr. Marlboro, Vt.
Danny Seymour Baseball Sr. Weston, Conn.
Ben Sosin Men's Outdoor Track & Field Jr. Irvine, Calif.
Jessica Spar Women's Outdoor Track & Field Jr. Short Hills, N.J.
Abhishek Sripad Men's Outdoor Track & Field Jr. Andover, Mass.
Anne Sullivan Women's Outdoor Track & Field Sr. Westport, Conn.
Uma Tantri Women's Outdoor Track & Field Jr. Simsbury, Conn.
Chris Teves Men’s Lacrosse Sr. Wellesley, Mass.
Andrew Thomson Men’s Tennis Sr. W. Bloomfield, Mich.
Mike Waters Men's Outdoor Track & Field Sr. Bedford, Mass.
Annie Weinberg Women’s Tennis Sr. Greenwich, Conn.
Lindsay Winstead Women’s Lacrosse Sr. Chevy Chase, Md.
Nellie Wood Softball Jr. Hampden, Maine
       
Trinity    
Max Alderman Men’s Lacrosse Jr. Sudbury, Mass.
Katherine Apfelbaum Men’s Rowing Jr. Menands, N.Y.
Alex Baillargeon Men's Outdoor Track & Field Sr. Westbrook, Maine 
Jamie Callahan Women’s Rowing Jr. North Andover, Mass.
Jenn Calver Women’s Lacrosse Sr. Barnard, Vt. 
Patricia Cipicchio Softball Sr. Southmont, N.C.
David Dessau Men's Tennis Jr. New York, N.Y.
Brianna Dix Women’s Rowing Jr. Greenwood Village, Colo. 
Hal Ebbott Men’s Rowing Sr.  Brookline, Mass.
Blake Fisher Men's Outdoor Track & Field Jr. Naperville, Ill. 
Ryan Flynn Men’s Rowing Sr. Southborough, Mass.
Caleb Homiski Men's Outdoor Track & Field Jr. Preston, Conn.
Andrew Janiga Baseball Jr. Ellington, Conn.
Sarah Keller Women’s Rowing Jr. Perrysburg, Ohio 
Laura Komarek Women's Outdoor Track & Field Jr. Plymouth, Minn.
Kayla Lawson Women's Lacrosse Jr. North Andover, Mass.
Arielle Leben Women's Tennis Jr. New York, N.Y.
Felipe Luisi Men’s Rowing Sr. Bethesda, Md. 
Ian Malakoff Men's Tennis Sr. Great Falls, Va. 
Joseph Malarney Men’s Rowing Sr. Andover, Mass.
Hugh McKeegan Men’s Rowing Sr. Pittsburgh, Pa. 
Elyssa Michael Men’s Rowing Sr. Concord, Mass.
Nicole Nardella Softball Jr. Beverly, Mass.
Brendan Newland Men’s Lacrosse Jr. Oakland, Calif.
Melanie Orphanos Softball Jr. Norton, Mass.
Kristina Pappas Women's Tennis Sr. East Longmeadow, Mass.
David Patrick Men's Tennis Jr. Atlanta, Ga.
Kristin Phelps Women’s Lacrosse Sr. Sudbury, Mass.
Brendan Powers Men's Outdoor Track & Field Jr. Middleton, Mass.
Patrick Rielly Men's Outdoor Track & Field Sr. Burlington, Mass.
Sarah Remes Women’s Lacrosse Sr. Silver Spring, Md.
Hannah Smith Women’s Rowing Jr. Brooklyn, N.Y.
Trevor Stern Men’s Lacrosse Jr. Easton, Conn.
Katherine Stoltenberg Softball Jr. Montgomery, N.J.
Tracey Suter Women’s Rowing Jr. Haddonfield, N.J.
Colin Touhey Men’s Rowing Sr. Brooklyn, N.Y.
Alisen Urquhart Women’s Lacrosse Jr. Redding, Conn.
Benjamin Wheatley Men's Outdoor Track & Field Jr. Arlington, Mass.
Andrew Williamson Men’s Lacrosse Sr. Sudbury, Mass.
Carrie Wolcott Women’s Lacrosse Sr. Hamilton, Mass.
       
Tufts    
Jenna Abelli Women's Lacrosse Sr. Framingham, Mass.
Catherine Bowlus Women's Rowing Jr.  
Rachael Brill Sailing Sr. Scottsdale, Ariz.
Julia Browne Women's Tennis Jr. Old Brookville, N.Y.
Chris Brunnquell Men's Outdoor Track & Field Jr. Harrington Park, N.J.
Sara Carnahan Sailing Jr. Crosslake, Minn.
Tony Carucci Men's Tennis Jr. Thousand Oaks, Calif.
Lily Colahan Women's Lacrosse Jr. Rye, N.Y.
Andrew Criezis Sailing Sr. Evanston, Ill.
Patrick Devine Men's Lacrosse Sr. Braintree, Mass.
Jack Dilday Baseball Jr. Long Beach, Calif.
Laura Dinn Women's Outdoor Track & Field Jr. Arlington, Mass.
Doug DiSesa Men's Lacrosse Sr. Wynnewood, Pa.
Trevor Donadt Men's Outdoor Track & Field Sr. Northborough, Mass.
Mike Droesch Men's Lacrosse Sr. Setauket, N.Y.
Reeve Dunne Sailing Sr. Wheat Ridge, Colo.
Jared Engelking Men's Outdoor Track & Field Sr. Westborough, Mass.
Jesse Faller Men's Outdoor Track & Field Sr. Burlington, Mass.
Julia Feltus Women's Outdoor Track & Field Sr. Reading, Mass.
Erin Gallagher Softball Sr. Brooklyn, N.Y.
Josh Gordon Men's Outdoor Track & Field Sr. Niskayuna, N.Y.
Billy Hale Men's Outdoor Track & Field Sr. Menlo Park, Calif.
D.J. Hessler Men's Lacrosse Jr. Monkton, Md.
Alison Hodgkin Women's Rowing Jr. Norfolk, Conn.
Laura Hoguet Women's Tennis Sr. Cincinnati, Ohio
Jonathan Jo Men's Rowing Sr.  
Emily Johnson Women's Lacrosse Sr. Yarmouth, Maine
Stephan Juergensen Men's Rowing Sr. Cheshire, Conn.
Paul Kohnstamm Men's Tennis Jr. Larchmont, N.Y.
Alyssa Kopp Women's Lacrosse Sr. Hollis, N.H.
Daniel Landers Men's Tennis Sr. Sao Paulo, Brazil
Ryan Lena  Men's Outdoor Track & Field Sr. Orono, Maine
David LeResche Baseball Jr. St. Louis, Mo.
Sally Levinson Women's Sailing Jr. Winchester, Mass.
Jenna Lohman Women's Rowing Jr. Greenwood Village, Colo.
Andrew Longley Men's Outdoor Track & Field Sr. Short Hills, N.J.
Roisin Magee Sailing Jr. Potomac, Md.
Meghan McCooey Women's Tennis Sr. Cumberland, R.I.
Erica Miller Women's Tennis Sr. Boca Raton, Fla.
Kim Miner Softball Jr. Concord, Mass.
Sarah Nolet Women's Outdoor Track & Field Jr. Los Altos, Calif.
David Orlowitz Baseball Jr. Wakefield, Mass.
Chase Rose Baseball Jr. Scottsdale, Ariz.
Andrew Rosen Men's Tennis Sr. Armonk, N.Y.
Hillary Rosen Women's Tennis Jr. East Brunswick, N.J.
Izzie Santone Softball Jr. Madison, Conn.
Marc Soskin Men's Outdoor Track & Field Sr. Minnetonka, Minn.
Rachel Steward Women's Rowing Jr. Kenmore, Wash.
Dan Stone Men's Outdoor Track & Field Sr. Hamden, Conn.
Peggy Tautz Women's Sailing Sr. Littleton, Colo.
Stefanie Tong Softball Sr. Burlingame, Calif.
Yael Tzipori Women's Lacrosse Jr. Shrewsbury, Mass.
Bianca Velayo Women's Rowing Jr. Levittown, N.Y.
Kerry Virgien Women's Outdoor Track & Field Sr. Los Angeles, Calif.
Jennifer Watkins Sailing Sr. Edina, Minn.
Bryan Wilner Men's Tennis Sr. Miami, Fla.
Jordan Wolfand Women's Rowing Jr. Bethesda, Md.
Rosanna Xia Women's Outdoor Track & Field Jr. Acton, Mass.
Jen Yih Women's Outdoor Track & Field Jr. Palo Alto, Calif.
       
Wesleyan    
Sydney Berkman Men’s Outdoor Track & Field Sr. Chicago, Ill.
Jeff Bizinkauskas Baseball Sr. Duxbury, Mass.
Garrett Blank Men’s Tennis Jr. Avon, Conn.
Yulhee Cho Women’s Outdoor Track & Field Jr. Seoul, Korea
Ryan Coffey Baseball Jr. Burrillville, R.I.
Chris Coleman Men’s Outdoor Track & Field Sr. Chicago, Ill.
Meaghan Dendy Softball Sr. Swansea, Mass.
Derek Dettorre Baseball Jr. Wakefield, Mass.
Anika Fischer Women’s Tennis Sr. New York, N.Y.
Charlotte Hastings Women’s Lacrosse Sr. Hartland, Vt.
Sarah Hoefle Women’s Lacrosse Sr. Rye, N.H.
James Hounsell Baseball Jr. Howard Beach, N.Y.
John Jarvis Men’s Rowing Sr. Kennebunkport, Maine
Matt Katz Men’s Outdoor Track & Field Jr. San Francisco, Calif.
Jon Killeen Men’s Lacrosse Sr. Derry, N.H.
Charles Lang Men’s Outdoor Track & Field Jr. Brooklyn, N.Y.
Kyle MacDonald Men’s Lacrosse Sr. Bloomfield, Conn.
Erin McCarthy Women’s  Lacrosse Sr. Ridgefield, Conn.
Adam Michael Men’s Lacrosse Jr. Concord, Mass.
Chris Michael Men’s Lacrosse Jr. Concord, Mass.
Pete Modera Men’s Lacrosse Jr. Piedmont, Calif.
Ravenna Neville Women’s Outdoor Track & Field Sr. Westfield, N.J.
Sami Pop Women’s Rowing Jr. Beverly Hills, Calif.
Becca Schofield Women’s Rowing Jr. Cambridge, Mass.
Brendan Sheehan Men’s Outdoor Track & Field Jr. Longmeadow, Mass.
Kyle Shin Men’s Outdoor Track & Field Jr. Storrs, Conn.
Kora Shin Women’s Outdoor Track & Field Sr. Storrs, Conn.
Casey Simchik Women’s Tennis Sr. Rye, N.H.
Ramanan Sivalingam Men’s Lacrosse Sr. Philadelphia, Pa.
Clare Smith Women’s Lacrosse Sr. Lexington, Mass.
Julian Sonnenfeld Baseball Jr. Aberdeen, N.J.
Justin Spring Men’s Outdoor Track & Field Sr. Phillipston, Mass.
Avinash Sridhar Men’s Outdoor Track & Field Sr. Holliston, Mass.
Catie Steidl Women’s Rowing Jr. Hanover, N.H.
Claire Tradewell Women’s Rowing Jr. Madison, Wis.
Matt Ward Men’s Lacrosse Sr. Boxford, Mass.
Sarah White Women’s Outdoor Track & Field Jr. Vestal, N.Y.
       
Williams    
Robin Allemand Baseball Sr. Ft. Lauderdale, Fla.
James Allison Baseball Jr. Amherst, Mass.
Ben Atkinson Men’s Outdoor Track & Field Jr. Northport, N.Y.
Grace Baljon Women’s Tennis Sr. Ponte Vedra Beach, Fla.
Sarah Bender Women’s Outdoor Track & Field Jr. Cranford, N.J.
Madeline Berky Women’s Rowing Sr. Woody Creek, Colo.
Ari Binder Men’s Tennis Jr. Amherst, N.Y.
Samuel Blackshear Men’s Outdoor Track & Field Sr.
Ponte Vedra Beach, Fla.
David Blitzer Men’s Lacrosse Sr. Skillman, N.J.
Leland Brewster Men’s Rowing Jr. Lake Forest, Ill.
Chad Brown Baseball Sr. Pittsfield, Mass.
Anne Marie Burke Women’s Lacrosse Jr. Lower Merion, Pa.
Mary Beth Daub Softball Sr. Claremont, Calif.
Jessica Clarke Women’s Outdoor Track & Field Sr. Baltimore, Md.
Julia Cohan Women’s Outdoor Track & Field Jr. Allendale, N.J.
Daniel Costanza Men’s Rowing Jr. Collegeville, Pa.
Shawn Curley Men’s Lacrosse Jr. Madrid, N.Y.
Elizabeth Danhakl Women’s Outdoor Track & Field Jr. Pacific Palisades, Calif.
Adrienne Darrow Women’s Rowing Jr. Lake Barrington, Ill.
Ben Davidson Men’s Tennis Sr. Swarthmore, Pa.
Cecilia Davis-Hayes Women’s Outdoor Track & Field Jr. Philadelphia, Pa.
Katherine DuPre Women’s Outdoor Track & Field Sr. Nashua, Pa.
Tracey Ferriter Women’s Lacrosse Sr. Winchester, Mass.
David Fitzpatrick Men’s Lacrosse Jr. Baltimore, Md.
Aaron Flack Men’s Lacrosse Jr. Manlius, N.Y.
Kathryn Friedman Women’s Tennis Jr. New York, N.Y.
Andrew Gaidus Men’s Outdoor Track & Field Jr. Upper Saddle River, N.J.
Michael Grover Men’s Lacrosse Sr. Randolph, N.J.
Tom Hester Baseball Jr. Silver Spring, Md.
Rachel Hudson Women's Rowing Sr. Bowling Green, Ohio
Sam Jackson Men’s Outdoor Track & Field Sr. Hunt Valley, Md.
Connor Kamm Men’s Outdoor Track & Field Sr.
Salt Lake City, Utah
Ben Kelley Men’s Tennis Sr. Palo Alto, Calif.
Whitney Kelly Women’s Lacrosse Sr. Weston, Mass.
Daniel Kennefick Men’s Rowing Jr. New Canaan, Conn.
Joseph Kiernan Men’s Rowing Jr. Arlington, Va.
Olga Kondratjeva Women’s Outdoor Track & Field Sr. Vilnius, Lithuania
Kaitlin Konkel Women’s Rowing Sr. Richmond, Ky.
Nick Lebedoff Men’s Tennis Sr. Minneapolis, Minn.
Becca Licht Women's Rowing Jr. Lexington, Mass.
Nathaniel Lim Men's Rowing Jr. Arlington, Mass.
Dan Marcet Baseball Jr. St. Petersburg, Fla.
Henry Mills Men’s Lacrosse Jr. Brunswick, Maine
Nora Mitchell Women’s Outdoor Track & Field Sr. Pittsford, N.Y.
Alice Nelson Women’s Lacrosse Sr. Hanover, N.H.
Jay Petricone Men’s Lacrosse Jr. Coral Gables, Fla.
Nicole Reich Women’s Tennis Jr. Westfield, N.J.
Cullen Roberts Men’s Outdoor Track & Field Sr. Wyancote, Pa.
Emily Rockett Women’s Rowing Sr. Worcester, Pa.
Steve Rubin Men’s Track & Field Jr. Bloomsburg, Pa.
Megan Shea Women’s Outdoor Track & Field Jr. Nesconset, N.Y.
Kenneth Sluis Men’s Rowing Jr. Ridgewood, N.J.
Anna Soybel Women’s Rowing Jr. Wellesley, Mass.
Ellen Stuart Women’s Rowing Jr. Gainesville, Fla.
Elly Teitsworth Women's Outdoor Track & Field Sr. Ridgefield, Conn.
Sarah Tory Women’s Outdoor Track & Field Jr.
Toronto, Ontario
Sara Turner Women’s Outdoor Track & Field Jr. Delmar, N.Y.
Stephen Vrla Men’s Lacrosse Jr. Paradise Valley, Ariz.
Daniel Waters Men's Outdoor Track & Field Sr. Madison, Wis.
Corey Watts Men's Outdoor Track & Field Sr. Madison, Wis.
Jeremy Weinberger Men’s Tennis Sr. Chappaqua, N.Y.
Ariel Williams Women’s Outdoor Track & Field Sr. Ellington, Conn.
Liz Zhu Women’s Rowing Jr. Collegeville, Pa.
       
View: Mobile | Desktop