2009 Spring All-Academic Selections Announced

2009 Spring All-Academic Selections Announced

455 Spring Student-Athletes Receive Honors

HADLEY, Mass. – The New England Small College Athletic Conference announced its 2009 Spring All-Academic selections today, with 455 student-athletes that participated in a spring sport earning All-Academic recognition. To be honored, a student-athlete must have reached junior academic standing and be a varsity letter winner with a cumulative grade point average of at least 3.35. A transfer student must have completed one year of study at the institution.

Of the 455 student-athletes that received Spring All-Academic accolades, 192 had the honor bestowed upon them a year ago - more than 42-percent. Sixty-three student-athletes on the 2009 Spring All-Academic squad also received NESCAC All-Conference recognition this past season, while 51 of the 100 individuals on the Spring All-Sportsmanship team also earned All-Academic honors.

Seven individuals garnered All-Conference, All-Sportsmanship, and All-Academic this season. The honorees were Amherst junior Jackie Tyler (Ridgewood, N.J.), Bowdoin junior Jamie Neely (Quincy, Mass.), Connecticut College senior Jill Sergi (Franklin, Mass.), Trinity senior Gautam Samarth (Pune, India), the Tufts tandem of seniors Chrissie Attura (Yarmouth, Maine) and Halsey Stebbins (Chicago, Ill.), and Elizabeth Burns (Dover, Del.) of Williams.

Notable members of the 2009 Spring All-Academic team include seniors Cary Gibson (Augusta, Ga.) and Annie Hancock (Syracuse, N.Y.) along with junior Grace Baljon (Ponte Vedra, Fla.) of the Williams women’s tennis team. The trio helped the Ephs capture the 2009 NCAA Women’s Tennis Championship on Thursday afternoon over Amherst 5-2, the program’s second-straight national crown. Baljon begins competition on Friday as part of the field of 32 for the NCAA Individual Title.

Founded in 1971, the New England Small College Athletic Conference (NESCAC) consists of 11 liberal arts colleges and has consistently reflected its commitment to the values of athletics and academic achievement. The member colleges of the conference are Amherst College, Bates College, Bowdoin College, Colby College, Connecticut College, Hamilton College, Middlebury College, Trinity College, Tufts University, Wesleyan University, and Williams College. For more information on the NESCAC, visit www.nescac.com.

Amherst  |  Bates  |  Bowdoin  |  Colby  |  Connecticut College  |  Hamilton 
  Middlebury  |  Trinity  |  Tufts  |  Wesleyan  |  Williams

2009 NESCAC Spring All-Academic

Amherst            
Robert Abbey Men’s Tennis Jr. San Francisco, Calif.
Joe Addison Men’s Outdoor Track & Field Sr. Midlothian, Va.
Thomas Anderson Men’s Outdoor Track & Field Jr. Birmingham, Ala.
Mattie Baker Women’s Outdoor Track & Field    
Sr. Brighton, Ill.
Brittany Berckes Women’s Tennis Jr. Secaucus, N.J.
Teddy Blank Baseball Jr. Waban, Mass.
Emily Bularzik Softball Sr. Braintree, Mass.
Kit Callahan Men’s Outdoor Track & Field Jr. Evanston, Ill.
Catherine Calvert Women’s Lacrosse Sr. Lawrenceville, N.J.
Nigel Carr Men’s Lacrosse Jr.  Yarmouth, Maine
Alex Chang-Graham Softball Jr. San Carlos, Calif.
Hoiwan Cheung Women’s Outdoor Track & Field Jr. Hanover, N.H.
Amy Craig Women’s Lacrosse Sr. Denver, Colo.
Liz Dalton Women’s Outdoor Track & Field Sr. Wayne, Pa.
Caroline Darmody Women’s Outdoor Track & Field Jr. Coral Gables, Fla.
Carlyle Eubank Men’s Outdoor Track & Field Jr. Santa Ynez, Calif.
Peter Foote Men’s Outdoor Track & Field Sr. Shelburne, Vt.
Nick Gilligan Men’s Lacrosse Sr. The Woodlands, Texas
Mike Greenberg Men’s Lacrosse Jr. Hopkinton, Mass.
Eric Holaday Men’s Outdoor Track & Field Jr. Moorestown, N.J.
Daniel Kim Men’s Tennis Jr. Springfield, Mo.
Catherine Knuff Women’s Outdoor Track & Field Jr. Fairfield, Conn.
Mike Landman Baseball Sr.  Brooklyn, N.Y.
Will Lawton Baseball Jr. Newton, Mass.
Carly Levenson Women’s Outdoor Track & Field Sr. Richmond, Va.
Scott London Men’s Tennis Jr. Chevy Chase, Md.
Kathryn Loomis Women’s Outdoor Track & Field Sr. Glastonbury, Conn.
Jelani Lundy-Harris Men’s Lacrosse Sr.  Oakland, Calif.
Jenny Mancino Women’s Outdoor Track & Field Sr. New York, N.Y.
Clint Marchese Men’s Lacrosse Sr. Waltham, Mass.
Christina Martinez Women’s Tennis Jr. Coral Gables, Fla.
Tom McDonnell Men’s Lacrosse Jr. Manhasset, N.Y.
Brett Miller Men’s Lacrosse Sr. Wantagh, N.Y.
Melissa Moulton Women’s Tennis Sr. Oreland, Pa.
Mike Neff Baseball Sr. New York, N.Y.
Emily Neill Softball Jr. Kentfield, Calif.
Mary Noonan Women’s Lacrosse Sr. West Roxbury, Mass.
Evan O’Roark Men’s Lacrosse Sr. South Hadley, Mass.
Jennifer Ouyang Women’s Tennis Jr. Pasadena, Calif.
Mariana Palacios Women’s Outdoor Track & Field Sr. Geneva, Switzerland
Nat Pedley Baseball Sr. Rye, N.Y.
Keith Pendergrass Men’s Outdoor Track & Field Jr. Greenwich, N.Y.
Matt Pietroforte Men’s Lacrosse Sr. Brooklyn, N.Y.
Brendan Powers Baseball Sr. Walpole, Mass.
Molly Priedeman Women’s Outdoor Track & Field Sr. Wayzata, Minn.
Alexa Princi Softball Sr. Darien, Conn.
Mary Doris Reggie Women’s Outdoor Track & Field Jr. Crowley, La. 
Jennifer Rybak Women’s Outdoor Track & Field Jr. Clifton Park, N.Y.
Angus Schaller Baseball Sr. Leucadia, Calif.
Kathleen Scheld Women’s Lacrosse Jr. Yorktown Heights, N.Y.
Tara Shabahang Women’s Tennis Sr. Los Angeles, Calif.
Kate Silverman Women’s Outdoor Track & Field Sr. Montclair, N.J.
Jimmy Swanson Men’s Outdoor Track & Field Jr. New Orleans, La.
Tim Thornton Men’s Lacrosse Sr. Garden City, N.Y.
Holly Trace Softball Sr. Northport, Ala.
Elise Tropiano Women’s Outdoor Track & Field Sr. Plainview, N.Y.
Jackie Tyler Softball Jr. Ridgewood, N.J.
Hannah Walker Women’s Lacrosse Jr. Greenwich, Conn.
Zandra Walton Women’s Outdoor Track & Field Sr. Skaneateles, N.Y.
Jill Wexler Women’s Tennis Jr.  Beverly, Mass.
       
Bates    
Isabel Alexander Women’s Outdoor Track & Field Sr. Harvard, Mass.
Katie Bash Women’s Outdoor Track & Field Jr. Wallingford, Pa.
Caryn Benisch Women’s Tennis Sr. Huntington, N.Y.
Maxwell Berger Men’s Tennis Jr. Concord, N.H.
Erik Born Men’s Outdoor Track & Field Jr. Westbrook, Maine
Carlos Castro Men’s Outdoor Track & Field Jr. Mexico City, Mexico
Emily Chandler Women’s Rowing Sr. North Yarmouth, Maine
Leah Citrin Softball Sr. Rye Brook, N.Y.
Josie Cutts Women’s Rowing Jr. Kittery Point, Maine
Nicolas DeFrancis Men’s Outdoor Track & Field Jr. Norwich, Vt.
Molly Dilworth Women’s Lacrosse Jr. Yarmouth, Maine
Danica Doroski Women’s Rowing Jr. Wayne, Pa.
Katelyn Drake Women’s Lacrosse Jr. Hudson, Ohio
Vantiel Elizabeth Duncan   
Women’s Outdoor Track & Field Jr. Topsham, Maine
Sam Geller Men’s Lacrosse Sr. Berkeley, Calif.
Alexandra Goldstein Women’s Outdoor Track & Field Sr. Needham, Mass.
Lily Gordon Women’s Outdoor Track & Field Jr. Scarsdale, N.Y.
Jean Gulliver Women’s Tennis Jr. Falmouth, Maine
Tara Higgins Women’s Outdoor Track & Field Sr. Jeffersonville, Vt.
Connor Hogan Men’s Outdoor Track & Field Jr. Stow, Mass.
Haynes Johnston Men’s Lacrosse Jr. Pelham Manor, N.Y.
Nathan Kellogg Men’s Lacrosse Sr. Natick, Mass.
Dan LaFontaine Men’s Rowing Jr. Concord, N.H.
Jennifer Marino Women’s Outdoor Track & Field Sr. Methuen, Mass.
Matthew Martone Men’s Rowing Sr. Concord, N.H.
Jean McIntyre Softball Jr. Marshfield, Mass.
Matthew Morgan Men’s Rowing Sr. Boothbay, Maine
Caitlin Murphy Women’s Rowing Sr. Duxbury, Mass.
Christopher J. Murray Men’s Outdoor Track & Field Sr. North Andover, Mass.
Timothy Natriello Men’s Outdoor Track & Field Sr. Princeton, N.J.
Ngoc Pham Women’s Outdoor Track & Field Jr. Sharon, Mass.
Molly Radis Women’s Lacrosse Jr. Peaks Island, Maine
Michael Reiss Men’s Tennis Jr. Rockville Centre, N.Y.
Nicole Ritchie Women’s Rowing Sr. East Dummerston, Vt.
Nick Sampson Men’s Lacrosse Jr. Yarmouth, Maine
Benjamin Shwartz Baseball Sr. Mattapoisett, Mass.
Jessie Smith Women’s Outdoor Track & Field Sr. Farmington, Maine
Griffin Stabler Men’s Outdoor Track & Field Jr. Keene, N.H.
Alex Stewart Men’s Outdoor Track & Field Sr. Keene, N.H.
Luke Strathmann Men’s Lacrosse Jr. Newtown Square, Pa.
Lindsay Thomson Men's Rowing Jr. West Hartford, Conn.
Dillon Tung Men’s Outdoor Track & Field Sr. South Pasadena, Calif.
Les Wade Men’s Lacrosse Sr. Randolph, N.J.
Sarah Young Women’s Lacrosse Sr. Charlemont, Mass.
       
Bowdoin    
Archie Abrams Men's Outdoor Track & Field Sr. Lexington, Mass.
Tyler Anderson Men's Tennis Jr. Norwich, Vt.
Henry Andrews Men's Lacrosse Jr. Owings Mills, Md.
Reid Auger Baseball Jr. Billerica, Mass.
Rebecca Austin Women's Lacrosse Jr. East Millinocket, Maine
Elizabeth Barton Women's Lacrosse Sr. Wolfeboro, N.H.
Courtney Bell Women's Outdoor Track & Field Jr. Needham, Mass.
Kelsey Borner Women's Outdoor Track & Field Sr. Preston, Conn.
Eli Bossin Men's Outdoor Track & Field Sr. Sharon, Mass.
Tyler Brewster Men's Lacrosse Sr. Lambertville, N.J.
Alex Caughron Men's Tennis Sr. San Marino, Calif.
Alison Chase Women's Outdoor Track & Field Sr. Canterbury, N.H.
Laurel Clark Softball Jr. Durham, Conn.
Stephanie Collins-Finn Women's Lacrosse  Sr. Menands, N.Y.
Crosby Cook Men's Lacrosse Sr. New York, N.Y.
Jonas Crimm Men's Outdoor Track & Field Jr. Philadelphia, Pa.
Sarah D'Elia Women's Tennis Sr. Fairfield, Conn.
Kristina Dahmann Women's Outdoor Track & Field Jr. Alexandria, Va.
Kaitlin Daley Softball Sr. Canaan, Vt.
Luke Fairbanks Men's Outdoor Track & Field Sr. Northbridge, Mass.
Luke Flinn Baseball Jr. New York, N.Y.
Alexander Graber Men's Outdoor Track & Field Sr. Philadelphia, Pa.
Robert Halliday  Men's Lacrosse Sr. Sudbury, Mass.
Colin Hay Men's Outdoor Track & Field Jr. Winslow, Maine
Lindsay Hodge Women's Outdoor Track & Field Jr. London, England
Julia Jacobs Softball Jr. Ridgewood, N.J.
Sean Kleier Baseball Sr. Louisville, Ky.
Matthew Knise Men's Tennis Jr. McLean, Va.
Michael Krohn Men's Outdoor Track & Field Sr. Lewisburg, Pa.
Van Krueger Men's Lacrosse Jr. St. Louis, Mo.
Courtney LaPierre Softball Sr. Gorham, Maine
Sarah Lord Women's Outdoor Track & Field Jr. Shrewsbury, Mass.
Shavonne Lord Softball Jr. Shrewsbury, Mass.
Courtney Martin Women's Outdoor Track & Field Sr. Hermon, Maine
Taylor McCormack Women's Lacrosse Jr. Yarmouth, Maine
Scot McFarlane Men's Outdoor Track & Field Sr. Concord, Mass.
Abbie Mitchell Women's Lacrosse Jr. Baltimore, Md.
Anne Monjar Women's Outdoor Track & Field Sr. Wilmette, Ill.
Jamie Neely Men's Tennis Jr. Quincy, Mass.
Scott Ogden Baseball Jr. Monmouth, Maine
Kelly Overbye Softball Sr. Simsbury, Conn.
Joe Pace Baseball Jr. Newburyport, Mass.
Jamie Paul Softball Jr. Brooklyn, N.Y.
Elizabeth Pedowitz Women's Tennis Jr. Briarcliff, N.Y.
Alison Pilon Women's Outdoor Track & Field Sr. West Hartford, Conn.
Luke Potter Baseball Jr. Lewiston, Maine
Emma Powers Softball Sr. Philadelphia, Pa.
Dana Riker Women's Outdoor Track & Field Jr. Cape Elizabeth, Maine
Lindsey Schickner Women's Outdoor Track & Field Sr. Norwich, Vt.
Molly Seaward Women's Outdoor Track & Field Sr. York, Maine
Jessica Sokolow Women's Outdoor Track & Field Sr. Niskayuna, N.H.
Jordan Termine Men's Outdoor Track & Field Jr. Old Saybrook, Conn.
Steve Thomas Men's Lacrosse Jr. Lutherville, Md.
Rachel Waldman Women's Tennis Sr. Pittsford, N.Y.
Elizabeth Wilcosky Women's Outdoor Track & Field Jr. Chapel Hill, N.C.
Ben York Men's Lacrosse Sr. Mercer Island, Wash.
       
Colby    
Beth Bartley Women’s Outdoor Track & Field Jr. Greenville, Maine
Erin Beasley Women’s Outdoor Track & Field Sr. Lagrange, Maine
Mike Bienkowski Men’s Outdoor Track & Field Jr. Lexington, Mass.
Fiona Braslau Women’s Rowing Jr. Paris, France
Bryan Brown Men’s Tennis Sr. Bangor, Maine
Jasmine Bruno Women’s Rowing Jr. Jonesport, Maine
Amanda Burgess Women’s Outdoor Track & Field Jr. Auburn, Maine
Alyssa Crowell Softball Sr. Gilford, N.H.
Tara Davidson Women’s Tennis Jr. Concord, Mass.
Sommer Engels Women’s Rowing Sr. Wellesley, Mass.
Abbie Frederick Women’s Outdoor Track & Field Sr. North Attleboro, Mass.
Christine Gillespie Softball Jr. North Andover, Mass.
Katrina Gravel Women’s Outdoor Track & Field Jr. Peabody, Mass.
Trevor Hardigan Men’s Rowing Sr. Savannah, Ga.
Ken Kaufman Baseball Jr. Lexington, Mass.
Brianna Kondrat Women’s Outdoor Track & Field Sr. Eaton, N.H.
John LaMantia Baseball Jr. Gates Mills, Ohio
Austin Lee Men’s Lacrosse Jr. Republic of Korea
Jennifer MacDowell Women’s Outdoor Track & Field Sr. Portland, Maine
Jordan Schoonover Women’s Outdoor Track & Field Jr. Los Alamos, N.M.
Mary Clare Snediker Women’s Lacrosse Sr. New Canaan, Conn.
Tory Starr Softball Sr. Dunbarton, N.H.
Lauren Strazzula Women’s Lacrosse Sr. Norwell, Mass.
Brittany Tasi Softball Jr. Shelton, Conn.
Jamie Wallace Men’s Lacrosse Jr. Marblehead, Mass.
       
Connecticut College    
Phoebe Bakanas Women’s Water Polo Jr. Redding, Conn.
Sarah Brigandi Women’s Rowing Jr. Winthrop, Mass.
Genevieve Broche Women’s Rowing Jr. Minneapolis, Minn.
Devon Butler Women’s Outdoor Track & Field Jr. New London, Conn.
Heidi Carothers Women’s Rowing Jr. Sutter, Calif.
Ani Cipriano Women’s Outdoor Track & Field Sr. New York, N.Y.
Christie Clothier Sailing  Jr. Newtown, Pa.
Jessamyn Cox Women’s Outdoor Track & Field Sr. Rutland, Mass.
Margaret Davies Women’s Lacrosse Sr. Weston, Mass.
Kristen Dirmaier Women’s Lacrosse Jr. South Burlington, Vt.
Dan Doherty Men’s Lacrosse Jr.  North Andover, Mass. 
Ben Eischen Men’s Lacrosse Sr. Brookfield, N.H.
Mary Fergus Women’s Rowing Jr. San Francisco, Calif.
Jenna Fitch Women’s Rowing Sr. Lakeville, Conn.
Jessica Freland Women’s Rowing Sr. Westport, Conn.
Kerry Hand Women’s Outdoor Track & Field Sr. Wilton, Conn.
Sarah Haughey Women’s Lacrosse Jr. Englewood, Colo.
Emma Heishman Women’s Water Polo Sr. Boiling Springs, Pa.
Mara Hochman Women’s Rowing Sr. Santa Rosa, Calif.
Eleanor Lawson Sailing Sr. Duxbury, Mass.
Mickey Lenzi Men’s Outdoor Track & Field Jr. Hauppauge, N.Y.
Freya Levett Women’s Rowing Jr. Tenants Harbor, Maine
David Marshall Sailing Sr. Jamestown, R.I.
Brian Murtagh Men’s Outdoor Track & Field Sr. Rowley, Mass.
Paige Pascarelli Women’s Lacrosse Sr. Wayne, Pa.
Emily Rosenfeld Women’s Outdoor Track & Field Jr. St. Louis, Mo.
Will Schumann Men’s Lacrosse  Jr.   East Hampton, N.Y.
Jill Sergi Women’s Outdoor Track & Field Sr. Franklin, Mass.
Sarah Shear Sailing Sr. Worcester, Mass.
Jesse Stevenson Men’s Lacrosse  Sr.  Marshfield, Mass.
Margaret Thayer Women’s Outdoor Track & Field Jr. Littleton, Colo.
Nancy Wallace Women’s Rowing Sr. Cos Cob, Conn.
Rebecca Webber Women’s Rowing Sr. Cranston, R.I.
       
Hamilton    
Sarah Caney Women's Outdoor Track & Field Sr. Ellington, Conn.
Henry Ciocca Men's Tennis Sr. Fairfield, Conn.
Willy Cowles Men's Rowing Sr. Farmington, Conn.
Gen Flanders Women's Outdoor Track & Field Sr. Chilmark, Mass.
Greg Fullman Men's Outdoor Track & Field Sr. Duanesburg, N.Y.
Keith Gross Men's Outdoor Track & Field Sr. Emerson, N.J.
Alexandra Leighton Women's Outdoor Track & Field Jr. Hamden, Conn.
Jessiy Salwen Women's Outdoor Track & Field Sr. Ridgefield, Conn.
Kendall Scott Women's Rowing Jr. Seattle, Wash.
Danica Wuelfing Women's Outdoor Track & Field Jr. Sarasota, Fla.
Rebecca Yaguda Women's Outdoor Track & Field Sr. Norwich, Vt.
       
Middlebury    
Jeff Begin Men’s Lacrosse Jr. Ipswich, Mass.
Blair Bowie Women’s Lacrosse Sr. Washington, D.C.
Clare Burke Women’s Tennis Sr. Summit, N.J.
Laura Dalton Women's Outdoor Track & Field Jr. Simsbury, Conn.
Alice Demmerle Women’s Lacrosse Sr. Greenwich, Conn.
Sophie Dorot Softball Jr. Potomac, Md.
Emer Feighery Women's Outdoor Track & Field Sr. Westborough, Mass.
Matt Ferrer Men’s Lacrosse Sr. Darien, Conn.
Ben Fowler Men's Outdoor Track & Field Sr. Bethesda, Md.
Dana Heritage Women’s Lacrosse Jr. Cheshire, Conn.
Eliot Jia Men’s Tennis Jr. Shanghai, China
Matt Joseph Baseball Sr. Alexandria, Va.
Jen Katz Women's Outdoor Track & Field Sr. Winchester, Mass.
Dan Kaufman Men's Outdoor Track & Field Sr. Milwaukee, Wis.
Jeremy Korsh Women's Outdoor Track & Field Sr. Syosset, N.Y.
Chandra Kurien Women’s Tennis Sr. Fairfield, Conn.
Matt Lowes Baseball Jr. Houston, Texas
Amelia Magistrali Softball Sr. Torrington, Conn.
Kristin Maletsky Softball Jr. Kinnelon, N.J.
Chris Mason Men’s Tennis Jr. Owings Mills, Md.
Andrew Matson Baseball Sr. Coventry, R.I.
Lindsay McBride Women’s Lacrosse Sr. Old Greenwich, Conn.
Dave Miranowski Baseball Sr. St. Paul, Minn.
Tom Petty Men’s Lacrosse Sr. Newburyport, Mass.
David Reymondet Men's Outdoor Track & Field Sr. Berlin, German
Kasey Rischmann Women’s Lacrosse Jr. Darien, Conn.
Katie Sparkes Women’s Lacrosse Sr. Wayne, Pa.
Anne Sullivan Women's Outdoor Track & Field Jr. Westport, Conn.
Chris Teves Men’s Lacrosse Jr. Wellesley, Mass.
Andrew Thomson Men’s Tennis Jr. W. Bloomfield, Mich.
Mike Waters Men's Outdoor Track & Field Jr. Bedford, Mass.
Jamie Wheeler Men’s Lacrosse Sr. Wenham, Mass.
Lindsay Winstead Women’s Lacrosse Jr. Chevy Chase, Md.
       
Trinity    
Klee Aiken Men’s Rowing Sr. Chicago, Ill.
Alex Baillargeon Men’s Outdoor Track & Field Jr. Westbrook, Maine
Nicholas Cakiryan Men’s Rowing Sr. Oyster Bay, N.Y.
Eveline Case Women’s Rowing Sr. New Canaan, Conn.
Carrie Disa Women’s Lacrosse Sr. Wilbraham, Mass.
Jacob Donnelly Baseball Sr. Suffield, Conn.
Hal Ebbott Men’s Rowing Jr. Brookline, Mass.
Ryan Flynn Men’s Rowing Jr. Southborough, Mass.
Sarah Gould Women’s Tennis Sr. Longmeadow, Mass.
Jessica Gover Women’s Rowing Jr. Reading, Conn.
Stacy Hathcox Softball Sr. Woodinville, Wash.
Connor Hustava Men’s Lacrosse Sr. St. Louis, Mo.
Alison Lemire Women’s Outdoor Track & Field Sr. East Hartford, Conn.
Doug Loudon Baseball Jr. Dover, N.H.
Joseph Malarney Men’s Rowing Jr. Andover, Mass.
Hugh McKeegan Men’s Rowing Jr. Pittsburgh, Pa.
Elyssa Michael Men’s Rowing Jr. Concord, Mass.
Amory Minot  Women’s Rowing Sr. Cohasset, Mass.
Ariana Mullin Softball Sr. Woodbridge, Conn.
Eli Roxby Men’s Rowing Sr. Paoli, Pa.
Gautam Samarth Men’s Tennis Sr. Pune, India
Jessica Schultz Women’s Lacrosse Sr. Troy, N.Y.
Amelia Shister Women’s Outdoor Track & Field Sr. Mamaroneck, N.Y.
Ashley Swiggett Women’s Rowing Sr. Basking Ridge, N.J.
Colin Touhey Men’s Rowing Jr. Brooklyn, N.Y.
Amanda Tramont Women’s Tennis Sr. Miami, Fla.
Zachary Trudeau Men’s Lacrosse Sr. Norwell, Mass.
Connor Wells Men’s Lacrosse Sr. Haddam Conn.
Andrew Williamson Men’s Lacrosse Jr. Sudbury, Mass.
       
Tufts    
Jenna Abelli Softball Jr. Framingham, Mass.
Susan Allegretti Women's Outdoor Track & Field Sr. Crown Point, Ind.
Betsy Aronson Women's Outdoor Track & Field Sr. Minneapolis, Minn.
Chrissie Attura Women's Lacrosse Sr. Yarmouth, Maine
Danny Bialosky Men's Lacrosse Sr. Moreland Hills, Ohio
Elsie Black Women's Rowing Sr. Nevada City, Calif.
James Bradley Men's Outdoor Track & Field Sr. Atkinson, N.H.
Elizabeth  Burke Women's Rowing Sr. Walpole, Mass.
Kevin Conroy Men's Rowing Sr. Needham, Mass.
Andrew Criezis Sailing Jr. Evanston, Ill.
Ari David Baseball Sr. Lincoln, Mass.
Patrick Devine Men's Lacrosse Jr. Braintree, Mass.
Doug DiSesa Men's Lacrosse Jr. Wynnewood, Pa.
Trevor Donadt Men's Outdoor Track & Field Jr. Northborough, Mass.
Nahvid Etedali Men's Rowing Sr. Leonia, N.J.
Jesse Faller Men's Outdoor Track & Field Jr. Burlington, Mass.
Julia Feltus Women's Outdoor Track & Field Jr. Reading, Mass.
Jackie Ferri Women's Outdoor Track & Field Sr. Studio City, Calif.
Colin Fitzgerald Men's Outdoor Track & Field Sr. Scarborough, N.Y.
Erin Gallagher Softball Jr. Brooklyn, N.Y.
Billy Hale Men's Outdoor Track & Field Jr. Menlo Park, Calif.
Rebecca Herbst Women's Rowing Sr. Scarsdale, N.Y.
Roni Herbst Softball Sr. Montclair, N.J.
Laura Hoguet Women's Tennis Jr. Cincinnati, Ohio
Amy Hopkins  Women's Outdoor Track & Field Sr. Williston, Vt.
Lara Hwa Sailing Sr. The Woodlands, Texas
Jonathan Jo Men's Rowing Jr.  
Emily Johnson Women's Lacrosse Jr. Yarmouth, Maine
Stephan Juergensen Men's Rowing Jr.  
Christina Kelly Sailing Sr. Lake Forest, Ill.
Marieke Kester Women's Rowing Sr. Basking Ridge, N.J.
Alyssa Kopp Women's Lacrosse Jr. Hollis, N.H.
Sam Krumholz Men's Outdoor Track & Field Sr. Guilford, Conn.
Samantha Kuhles Softball Sr. Someville, N.J.
Daniel Landers Men's Tennis Jr. Sao Paulo, Brazil
Ryan Lena  Men's Outdoor Track & Field Jr. Orono, Maine
Andrew Longley Men's Outdoor Track & Field Jr. Short Hills, N.J.
Danielle Lopez Softball Sr. Danvers, Mass.
Francine Magasinn Sailing Sr. Marina del Ray, Calif.
Kerri Martin Women's Rowing Sr.  
Meghan McCooey Women's Tennis Jr. Cumberland, R.I.
Erica Miller Women's Tennis Jr. Boca Raton, Fla.
Robby Moore  Sailing Sr. Cambridge, Mass.
Marcelo Norsworthy Men's Outdoor Track & Field Sr. Pflugerville, Texas
David Orellano Men's Rowing Sr. Washington, D.C.
Skip Pagel Men's Outdoor Track & Field Sr. Mystic, Conn.
Jocelyn Pinkerton Women's Rowing Sr. Belmont, Mass.
Andrew Rosen Men's Tennis Jr. Armonk, N.Y.
Phil Rotella Men's Outdoor Track & Field Sr. Louisville, Ky.
Kathleen Rutecki Women's Outdoor Track & Field Sr. Milton, Mass.
Katherine Shelley Sailing Sr. Shawnigan Lake, B.C.
Maya Shoham Women's Lacrosse Sr. West Hartford, Conn.
Kate Siegel Women's Rowing Sr. Silver Spring, Md.
Stephanie St. Thomas
Women's Rowing Sr. Wellesley, Mass.
Halsey Stebbins Women's Outdoor Track & Field Sr. Chicago, Ill.
Peggy Tautz Sailing Jr. Littleton, Colo.
Courtney Thomas Women's Lacrosse Sr. Needham, Mass.
Christy Tinker Softball Jr. Woodbridge, Conn.
Stefanie Tong Softball Jr. Burlingame, Calif.
Jon Trott Men's Tennis Jr. Milton, Mass.
Kerry Virgien Women's Outdoor Track & Field Jr. Los Angeles, Calif.
Jennifer Watkins Sailing Jr. Edina, Minn.
Nick Welch Men's Outdoor Track & Field Sr. Seattle, Wash.
Bryan  Wilner Men's Tennis Jr. Miami, Fla.
       
Wesleyan    
Kenton Atta-Krah Men's Outdoor Track & Field Sr. Rome, Italy 
Jonah Blumstein Men's Outdoor Track & Field Sr. Scarsdale, N.Y.
Mike Borrero Men’s Lacrosse Sr. Bayport, N.Y.
Ryan Brill Men’s Rowing Jr. San Francisco, Calif. 
Julia Chamberlin Softball Sr. Evergreen, Colo. 
Scott Cole Men's Outdoor Track & Field Sr. Newton, Mass.
Chris Coleman Men's Outdoor Track & Field Jr. Chicago, Ill. 
Laura D’Iorio Women’s Lacrosse Sr. Long Valley, N.J.
Anika Fischer Women’s Tennis Jr. New York, N.Y.
Chris Foster Men's Outdoor Track & Field Sr. Lindon, Utah 
Paul Gerdes Men’s Tennis Sr. Prescott, Ariz. 
Gael Hagan Men’s Rowing Sr. Centennial, Colo. 
Charlotte Hastings Women’s Lacrosse Jr. Hartland, Vt. 
Sarah Hoefle Women’s Lacrosse Jr. Rye, N.H.
Henry Kaplan Men's Outdoor Track & Field Jr. Westport, Conn.
Jon Killeen Men’s Lacrosse Jr. Derry, N.H.
Adam Kirk Men’s Lacrosse Sr. Port Jefferson Station, N.Y.
Derek Kuwahara Men's Outdoor Track & Field Sr. Torrance, Calif. 
Elaine Lauriat Women’s Rowing Sr. Southwest Harbor, Maine
Kyle MacDonald Men’s Lacrosse Jr. Bloomfield, Conn.
Spike Malangone Men’s Lacrosse Sr. Lake Grove, N.Y.
Erin McCarthy Women’s Lacrosse Jr. Ridgefield, Conn.
Eddie McLaughlin Men’s Lacrosse Sr. Bayport, N.Y.
Tanya Moss Women’s Lacrosse Sr. Brookline, Mass.
Ravenna Neville Women's Outdoor Track & Field Jr. Westfield, N.J.
Molly O’Connell Softball Sr. Brookline, Mass.
Beth Ogata Women’s Rowing Sr. Winnetka, Ill. 
Sarah Orkin Women’s Lacrosse Sr. West Hartford, Conn.
Ben Roberts Men’s Rowing Sr. Chappaqua, N.Y.
Jon Sargent Baseball Sr. Ashburnham, Mass.
Anna Schindler Women’s Outdoor Track & Field Sr. Newton, Mass.
Jade Scott Women’s Lacrosse Sr. Denver, Colo.
Kora Shin Women’s Outdoor Track & Field Jr. Storrs, Conn.
Casey Simchik Women's Tennis Jr. Rye, N.H.
Alex Sirois Women’s Tennis Sr. Koloa, Hawaii
Ramanan Sivalingam Men’s Lacrosse Jr. Philadelphia, Pa.
Eric Spierer Men’s Rowing Jr. Bedford, N.H.
Justin Spring Men's Outdoor Track & Field Jr. Phillipston, Mass.
Avinash Sridhar Men's Outdoor Track & Field Jr. Holliston, Mass.
Laurel Sticklor Women’s Lacrosse Sr. Boxford, Mass.
Lisa Sussman Women's Outdoor Track & Field Sr. Baltimore, Md.
Madalina Ursu Women's Tennis Sr. Bucharest, Romania
Sofia Warner Women’s Rowing Sr. Chestnut Hill, Mass.
Charlie Weiss Men’s Rowing Sr. Syosset, N.Y.
Liz Wheatley Women’s Outdoor Track & Field Sr. Arlington, Mass.
Fred Zenker Men's Outdoor Track & Field Sr. The Dalles, Ore.
       
Williams    
Robin Allemand Baseball Jr. Fort Lauderdale, Fla.
Barrett Allison Baseball Sr. Amherst, Mass.
Kristen Baldiga Women's Outdoor Track & Field Jr. Hopinton, Mass.
Grace Baljon Women's Tennis Jr. Ponte Vedra, Fla.
Madeline Berky Women's Rowing Jr. Woody Creek, Colo.
Samuel Blackshear Men's Outdoor Track & Field Jr. Ponte Vedra Beach, Fla.
David Blitzer Men's Lacrosse Jr. Skillman, N.J.
Chad  Brown Baseball Jr. Pittsfield, Mass.
Elissa Brown Women's Rowing Sr. Palo Alto, Calif.
Stew Buck Men's Outdoor Track & Field Sr. Amherst, Mass.
Robert Buesing Men's Rowing Sr. Tampa, Fla.
Elizabeth  Burns Women's Lacrosse Sr. Dover, Del.
Antonia Clark  Women's Lacrosse Sr. New York, N.Y.
Meg Conan Women's Rowing Sr. Skaneateles, N.Y.
Libby Copeland-Halperin Softball Sr. New York, N.Y.
Ben Davidson Men's Tennis Jr. Swarthmore, Pa.
Marco Demeirles Men's Lacrosse Jr. Oyster Bay, N.Y.
Mary Feeley Women's Outdoor Track & Field Sr. Marblehead, Mass.
Tracey Ferriter Women's Lacrosse Jr. Winchester, Mass.
Ryan Ford Men's Outdoor Track & Field Sr. Middlefield, Conn.
Emily Fowler-Cornfeld Softball Sr. St. Louis, Mo.
Michael Gerbush Men's Lacrosse Sr. Glen Head, N.Y.
Cary  Gibson Women's Tennis Sr. Augusta, Ga.
Martin Green Baseball Sr. New York, N.Y.
Annie Hancock Women's Tennis Sr. Syracuse, N.Y.
Ben Kelley Men's Tennis Jr. Palo Alto, Calif.
Whitney Kelly Women's Lacrosse Sr. Weston, Mass.
John Kleinert Men's Lacrosse Jr. Franklin Lakes, N.J.
Karin Knudson Women's Outdoor Track & Field Sr. Concord, Mass.
Olga Kondratjeva Women's Outdoor Track & Field Jr. Vilnius, Lithuania
Kaitlin Konkel Women's Rowing Jr. Richmond, Ky.
Jessica Kopcho Women's Rowing Sr. Rancho Palos Verdes, Calif.
Robin Kuntz Women's Outdoor Track & Field Sr. San Diego, Calif.
Elizabeth  Links Women's Outdoor Track & Field Sr. Baltimore, Md.
Julie McNamara Woman's Outdoor Track & Field Sr. Chappaqua, N.Y.
Nora Mitchell Women's Outdoor Track & Field Jr. Pittsford, N.Y.
Alice  Nelson Women's Lacrosse Sr. Hanover, N.H.
Lauren Philbrook Women's Outdoor Track & Field Sr. Hopkinton, Mass.
Allison Prevatt Women's Rowing Sr. Arnold, Wash.
Richard Reuter Men's Lacrosse Jr. Ridgewood, N.J.
Natalia Rey de Castro Women's Outdoor Track & Field Sr. Lima, Peru
Cullen Roberts Men's Outdoor Track & Field Jr. Wyncote, Pa.
Katherine Robinson Women's Rowing Sr. Marysville, Wash.
Morgan Simpson Softball Sr. McLean, Va.
Samantha Smith Women's Rowing Sr. Concord, Mass.
Britt Spackman Women's Lacrosse Sr. Newton, Mass.
Kathryn Stephens Women's Lacrosse Jr. Norwich, Vt.
Kenneth Taubenslag Men's Tennis Sr. Morgantown, W. Va.
Bret Thacher Men's Tennis Sr. Studio City, Calif.
Brooks Udelsman Men's Outdoor Track & Field Sr. Woodbridge, Conn.
Stephen VanWert Men's Outdoor Track & Field Sr. Langhorn, Pa.
Stephen Vrla Men's Lacrosse Jr. Paradise Valley, Ariz.
Corey Watts Men's Outdoor Track & Field Jr. Madison, Wis.
Daniel Winston Men's Rowing Sr. Wakefield, R.I.